ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Παρασκευή, 3 Μαΐου 2019

Τα μισά από τα 24 μετάλλια της Εθνικής ομάδας στο Πανευρωπαϊκό της Ρωσίας τα πήραν αθλητές των σχολών Choy Lee Fut Άργους και Ναυπλίου!!!


Επέστρεψε η αποστολή της Ελληνικής ομοσπονδίας Γουσου Κουνγκ Φου, 45 αθλητών, που εκπροσώπησε τη χώρα μας στο 5ο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Παραδοσιακού kung fu, στη Ρωσία. Η Εθνική ομάδα απέσπασε εικοσιτέσσερα (24) μετάλλια από τα οποία τα δώδεκα (12) κατέκτησαν αθλητές των σχολών Choy Lee Fut Άργους και Ναυπλίου.




Στο πρωτάθλημα πήραν μέρος 10 αθλητές των σχολών μας, με προπονητές τον Sifu Θεόδωρο Λαμπάδα που ήταν και αρχηγός της Εθνικής ομάδας, την Sifu Άννα Κοκκινάκη και την βοηθό προπονητή Μαρία Λαμπάδα.




Η κ. Άννα Κοκκινάκη ύστερα από σεμινάρια και εξετάσεις στα πλαίσια του πρωταθλήματος εντάχθηκε στο Ευρωπαϊκό σώμα διαιτησίας και διαιτήτευσε στο εν λόγω πρωτάθλημα.



Συνολικά οι αθλητές μας διαγωνιστήκαν σε 22 κατηγορίες εκ των οποίων κατέκτησαν 12 μετάλλια, 5 χρυσά, 3 ασημένια και 4 χάλκινα.

Αξιοσημείωτο είναι πως οι αθλητές των σχολών μας κατέκτησαν τα μισά από τα 24 συνολικά μετάλλια της Εθνικής ομάδας.

Ρίγη συγκίνησης για όλους μας υπήρξε η στιγμή της ανάκρουσης του εθνικού μας ύμνου κατά την διάρκεια των απονομών των χρυσών μεταλλίων.






Σε ένα ακόμη διεθνές πρωτάθλημα με συμμετοχή 700 αθλητών από 26 χώρες, οι σχολές μας απέδειξαν ότι, όχι μόνο μπορούν να ανταγωνισθούν αθλητές υψηλού επίπεδο αλλά και να ανέβουν στο βάθρο.






Επόμενος στόχος το παγκόσμιο πρωτάθλημα στην Κίνα!!!




Ονόματα και θέσεις αθλητών:

  • · Ηλιάνα Παπασταθοπούλου – 1η θέση (Γυμνά χέρια)
  • · Ελίνα Μπρούσαλη – 1η θέση (Υπόλοιπα όλα)
  • · Στέλλα Ταραβίρα – 1η θέση (Μακριά όπλα)
  • · Ηλιάνα Παπασταθοπούλου & Μαρίνα Παπαγεωργοπούλου – 1η θέση (Προσχεδιασμένη Μάχη+15 Ετών)
  • · Στεφανοπούλου Τάνια– 2η θέση (Λόγχη)
  • · Παναγιώτης Μπρούσαλης – 2η θέση (μακριά όπλα)
  • · Μαριάννα Μπεκιάρη – 2η θέση (Γυμνά χέρια)
  • · Στεφανοπούλου Τάνια – 3η θέση (Υπόλοιπα όπλα)
  • · Παναγιώτης Μπρούσαλης – 3η θέση (Κοντά όπλα
  • · Ελίνα Μπρούσαλή & Μαριάννα Μπεκιάρη – 3η θέση (ΟΜΑΔΙΚΟ -15 ΕΤΩΝ
  • · Αργύρης Σκανδάλης – 4η θέση (Λόγχη)
  • · Μαρία Λαμπάδα – 4η θέση (Ξίφος)
  • · Ιωάννα Λιόντου – 6η θέση (Γυμνά χέρια)

Δεν υπάρχουν σχόλια:

Δημοσίευση σχολίου