ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Τρίτη, 8 Ιανουαρίου 2019

Πέρασε από τον Ολυμπιακό η Ασίνη με 77-84...Ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ σας αναλύει την 13η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΚ

Ποδαρικό στο Άργος έκανε η Ασίνη με δυνατό διπλό για το 2019, δείχνοντας ότι ίσως η καλύτερη άμυνα είναι η επίθεση.

Ολυμπιακός 77 – Ασίνη 84. Το παιχνίδι που όλοι περίμεναν με τον ερχομό του νέου έτους στην Α2 το πήρε η ομάδα της Ασίνης αφού μετά την ήττα στην αυλαία του 2018 εντός έδρας από τα Μέθανα/’Ατλα δεν είχε άλλα περιθώρια. Ουσιαστικά και οι δύο μονομάχοι αγωνίσθηκαν με την πλάτη στο τοίχο όσον αφορά στην πρώτη θέση. Η Ασίνη με περισσότερες επιλογές κυρίως μέσα στη ρακέτα, κατάφερε να ελέγξει στο περισσότερο μέρος του αγώνα το ρυθμό και με καλή επίθεση (για μία φορά ακόμη) πήρε το ροζ φύλλο παρ’ ότι δέχθηκε 77 πόντους από τον μαχητικότατο (κυρίως περιφερειακά) Ολυμπιακό. Το γήπεδο σχεδόν γεμάτο, αν και την ίδια ώρα στο Ναύπλιο αγωνιζόταν η ομάδα του Οίακα (Β΄ Εθνική).

Λίγο νωρίτερα, η Ακαδημία είχε υποδεχθεί τη Δόξα Αγίου Αδριανού, σε ένα παιχνίδι που τουλάχιστον μέχρι το ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ, χωρίς να προσφέρουν ουσία αλλά ούτε και θέαμα. Τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο οι «μικροί» της Δόξας πάτησαν γκάζι και με πίεση σε όλο το γήπεδο ξέφυγαν και επικράτησαν με 50-82.

Τα Μέθανα, αφού έκαναν όμορφα Χριστούγεννα, φτάνοντας την Ασίνη (μετά το διπλό μέσα στο Ναύπλιο) πέρασαν ένα ήσυχο και ήρεμο απόγευμα αντιμετωπίζοντας το Κιβέρι, επικρατώντας με 65-31. Στο μυαλό τους πιθανό να είχαν το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό αν και θα έρθει μετά από 5 αγωνιστικές, αφού είναι το μοναδικό που απομένει ανάμεσα στους 3 πρώτους, που φαίνεται ότι θα κυνηγήσουν τις 2 προνομιούχες θέσεις (απ’ ευθείας ανόδου – ο πρώτος - και ανόδου μέσω μπαράζ – ο δεύτερος).

Στο Λεωνίδιο, στις 15:00 το μεσημέρι, έγινε το παιχνίδι της τοπικής ομάδας με το Χιλιομόδι, που ίσως λόγω της κακοκαιρίας αποφάσισαν να παίξουν ένα ημίχρονο μιας και το τελικό 45-34 παραπέμπει σε σκορ 2 δεκαλέπτων και όχι ολόκληρου αγώνα, η νίκη όμως είναι νίκη για τους γηπεδούχους που αναρριχώνται στη μέση του Βαθμολογικού πίνακα, πλησιάζοντας το Χιλιομόδι στον πόντο.

Τα προβλήματα τραυματισμών δεν άφησαν την ομάδα του Τροιζηνιακού να ταξιδέψει στο Βραχάτι για τη ρεβάνς του πρώτου γύρου, μιας και το Βραχάτι είχε πάρει το ματς με 52-59 μέσα στα Μέθανα και έτσι οι δύο βαθμοί πήγαν χωρίς αγώνα στους γηπεδούχους, με την Τροιζήνα να στερείται και τον βαθμό της ήττας και να παραμένει στους 18.

Νίκη χωρίς αγώνα έκανε και ο Σπάρτακος, που είχε το ρεπό του.