ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Δευτέρα, 24 Δεκεμβρίου 2018

Ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ σας εύχεται χρόνια πολλά με τελευταίο θέμα το τι έγινε στην 11η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΚ

Πρωταθλήτρια Χειμώνα ο ομάδα της Ερμιόνης με το απόλυτο 11 στα 11, αφού συμπληρώθηκε ο πρώτος γύρος της σεζόν 2018-2019 στο μπάσκετ ανδρών Α1 ΕΣΚΑΚ.
Το περασμένο Σάββατο έγιναν και οι τελευταίοι έξι αγώνες για τον πρώτο γύρο και για το 2018.

Στο κλειστό της Ερμιόνης, η μόνη πρώτη και αήττητη Ερμιόνη αντιμετώπισε σε ένα εύκολο απόγευμα την ομάδα του Α.Ο Κρανιδίου. Το παιχνίδι είχε κριθεί πριν ακόμη ξεκινήσει, σε ένα γεμάτο όμως γήπεδο λόγω της ιδιαιτερότητάς του. Παρά την ήττα τους οι «τυπικά φιλοξενούμενοι» έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και αγωνιστικό χαρακτήρα, παρά την απουσία του κινητήριου μοχλού Κοντογιάννη. Οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να αγωνισθούν με πολλές αλλαγές ξεκουράζοντας βασικά τους στελέχη. Από την αρχή μπροστά στο σκορ η Ερμιόνη με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει στο εντυπωσιακό 30-10. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ισορροπημένο (19-20) και έτσι το ημίχρονο ήρθε με 49-30. Τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το γκάζι 21-11 και 24-15 και έτσι φτάσαμε στο τελικό 94-56. Αγγελής με 35 π. και 6 τρ. ο πρώτος σκόρερ για την Ερμιόνη και Καράι με 25π και 1 τρ. για το Κρανίδι.

Στο Βέλο τώρα ο Διαγόρας από το 5-5 υποδέχθηκε τον Ατρέα Μυκηνών που κατέβηκε με 3-6 αφού έχει και έναν αγώνα λιγότερο (αυτόν με τον Τήρωνα εντός). Χωρίς να αφήσουν περιθώρια για οτιδήποτε, οι γηπεδούχοι καθάρισαν το παιχνίδι με +19 τελικό 73-54 σκαρφαλώνοντας στην 5η θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας τους φιλοξενούμενους στην ουρά (11η θέση).

Εύκολο απόγευμα είχε και ο Τήρωνας στους Αγίους Θεοδώρους, ο οποίος έχοντας μία μόνο ήττα, αντιμετώπισε τον Αργοναύτη Νέας Κίου που κουβαλούσε τρεις ήττες, που αγωνίσθηκε χωρίς τον Κατσαλούλη. Το πρώτο ημίχρονο ανήκε αποκλειστικά στον Τήρωνα αφού έφτασε στο double score με 54-27. Η αντίδραση ήρθε για τους Αργοναύτες στο τρίτο δεκάλεπτο αφού επικράτησαν με 6-25 φέρνοντας το παιχνίδι στο 60-52. Το καμπανάκι της τελευταίας στροφής όμως (4ο δεκάλεπτο) χτύπησε πιο δυνατά για τον Τήρωνα ο οποίος καθάρισε το ματς κερδίζοντας με 17-7 φτάνοντας έτσι στο τελικό 71-58, μένοντας σε απόσταση αναπνοής από την Ερμιόνη. Μπαρδάκος με 22 π. και Μιχαλόπουλος Μιχάλης με 16 π και 1 τρ. οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες.

Στο κλειστό του Κιάτου τώρα, ο Άρατος που φέτος δεν είναι σε πολύ καλή κατάσταση, αγωνίσθηκε ενάντια στο Διαγόρα Βέλου, ο οποίος βέβαια διανύει τη χειρότερή του ίσως χρονιά. Επεισοδιακό παιχνίδι με ένταση και νεύρα που οδήγησαν σε σύρραξη και αποβολές!!! Όλο το παιχνίδι ήταν στην κόψη του ξυραφιού και διαφαινόταν η πρώτη ίσως νίκη της Ολυμπιάδας. Σε μια διεκδίκηση όμως της μπάλας, ξέφυγαν τα νευρά έγινε «φασαρία» με αποτέλεσμα να αποβληθούν από το γήπεδο ως «Σολομώντεια λύση» 4 παίκτες (2 για κάθε ομάδα). Οι γηπεδούχοι παρά ταύτα στάθηκαν πιο τυχεροί και πήραν το ροζ φύλλο με την ελάχιστη διαφορά 61-60, βρέθηκαν στην 7η θέση (ισοβαθμώντας με Κρανίδι και Πήγασο) αφήνοντας την Ολυμπιάδα στο πικρό 0-11.

Μεταφερόμαστε τώρα στο Ξυλόκαστρο, όπου η τοπική ομάδα του Α.Ο.Ξ. υποδέχθηκε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου. Πέντε νίκες και πέντε ήττες για τους γηπεδούχους, οκτώ νίκες με μόλις δύο ήττες για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μπήκαν δυνατά στο ματς κερδίζοντας πρώτο και δεύτερο δεκάλεπτο με 17-20 και 14-24 αντίστοιχα φτάνοντας στο + 13 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (31-44) Στην επανάληψη το Ξυλόκαστρο έκανε την αντεπίθεσή του κερδίζοντας τα δύο τελευταία δεκάλεπτα 21-14 και 24-20 φτάνοντας μια ανάσα πριν τη μεγάλη ανατροπή - νίκη. Το τελικό 76-78 βρήκε τον Ποσειδώνα μόνο στη δεύτερη θέση (έστω για λίγο) με 9-2 αφού ο Τήρωνας έχει ένα παιχνίδι λιγότερο (βρίσκεται στο 9-1).

Τέλος στο Άστρος ο Πήγασος, έχοντας ανακάμψει με τον ερχομό του Κοψαύτη, αντιμετώπισε την Κορωνίδα Λυγουριού σε ένα παιχνίδι ουραγών. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν το 3 στα 3 στα τελευταία ματς σχετικά εύκολα και χωρίς να κάνουν πολύ καλή εμφάνιση, οδηγώντας μάλιστα τον coach Παπαδημητρόπουλο των φιλοξενούμενων σε παραίτηση. Ο Πήγασος ξεκίνησε πολύ δυνατά και πήρε κεφάλι στο σκορ με 29-12 από το πρώτο δεκάλεπτο. Οι ρυθμοί έπεσαν στη συνέχεια με 15-10 σκορ δεύτερης περιόδου, ημίχρονο με double score 44-22. Το τρίτο δεκάλεπτο πήραν οι φιλοξενούμενοι με 12-18 και το τέταρτο επίσης με 18-19 αλλά δεν έφτασε για κάτι καλύτερο από το τελικό 74-59. Κοψαύτης με 18π και 1 τρ ο πρώτος σκόρερ για τον Πήγασο και Φούσκαρης με 18 π. για την Κορωνίδα.

Συγκεντρωτικά οι αγώνες της 11ης αγωνιστικής – τελευταίας του πρώτου γύρου- είναι: