ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Δευτέρα, 3 Δεκεμβρίου 2018

Ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ μόλις έστειλε το ρεπορτάζ της Α1 ΕΣΚΑΚ - Πάρτε το...

Με χρονολογική σειρά, με το πρώτο παιχνίδι να ξεκινά στις 16:00 το μεσημέρι του Σαββάτου στους Αγίους Θεοδώρους ο Τήρωνας από τη δεύτερη θέση, υποδέχθηκε τον Πήγασο Άστρους από την προ-τελευταία θέση.
Το παιχνίδι φάνηκε πιο δύσκολο στην πράξη από ότι στη θεωρία. Ο Πήγασος για μια ακόμη φορά προσπάθησε τα μέγιστα, για μια ακόμη φορά βρέθηκε μπροστά στο σκορ σε πολλά σημεία του αγώνα, αλλά η είσοδος του Κρασαδάκη στο τελευταίο δεκάλεπτο (πέτυχε γρήγορα 10 πόντους) έγειρε τη ζυγαριά προς τον «άσσο». Το σκορ ανά δεκάλεπτο: 17-16, 32-31, 50-48 και τελικό 71-58. Μπαρδάκος με 22 π. και Χασάπης με 16 π/5 τρ. οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες.

Στο κλειστό της Νέας Κίου στις 17:00 το απόγευμα ο Αργοναύτης (5-2) αντιμετώπισε τον Άρατο Κιάτου (2-5). Οι γηπεδούχοι χωρίς να πιάσουν την απόδοση που είχαν μέσα στην Ερμιόνη, πέτυχαν μια επαγγελματική νίκη (νίκησαν γιατί έτσι έπρεπε) επί του μαχητικού Άρατου. Το σκορ ανά δεκάλεπτο: 17-15, 32-28, 47-35 και τελικό 64-55. Μιχαλόπουλος Μιχ. με 13 π. και Λάκοβ με 19 π. οι πρώτοι σκόρερ του αγώνα για τις δύο ομάδες.

Την ίδια ώρα στο Ναύπλιο, σε ουδέτερη έδρα (λόγω αγώνων γυμναστικής στο Άργος) έγινε το παιχνίδι του Ατρέα Μυκηνών με τον Α.Ο. Ξυλοκάστρου. Οι δύο ομάδες κατέβηκαν με τους ίδιους βαθμούς για έναν αγώνα πολύ δύσκολο και αμφίρροπο. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν φουριόζοι στο γήπεδο και πέτυχαν 30π. στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι και σιγά σιγά το έφεραν στα ίσια. Λίγο πριν το τέλος είχαν την ευκαιρία να κλέψουν το ματς, αλλά δεν τα κατάφεραν και έτσι το Ξυλόκαστρο πέτυχε ένα πολύ σημαντικό διπλό 68-70 σε μια μάχη για όσο το δυνατό καλύτερο πλασάρισμα στη βαθμολογία προς αποφυγή προβλημάτων.

Στο Λυγουριό, η Κορωνίδα (Λυγουριό/Αργολικός), στις 18:00 το απόγευμα αγωνίστηκε με την Ερμιόνη που βρισκόταν στο απόλυτο 7-0. Το παιχνίδι τέλειωσε από το πρώτο δεκάλεπτο αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-21 ! Η συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με το δεύτερο δεκάλεπτο στο 17-18 (ημίχρονο 21-39). Με τη διαφορά να ανεβαίνει στην Τρίτη περίοδο (38-62) οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να αγωνιστούν με τους μικρούς σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι ήρθε το τελικό 47-67. Ο αγώνας επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Καφτάνη των γηπεδούχων, σε ένα ματς που είχε προδιαγεγραμμένο τέλος.

Την ίδια ώρα, στις 18:00 το απόγευμα, η το Κρανίδι αντιμετώπιζε το Λουτράκι. Οι γηπεδούχοι όπως συνηθίζουν μπήκαν δυνατά στο ματς και πήραν την πρώτη περίοδο με 21-24. Όπως όμως αναμενόταν, ο Ποσειδώνας σήκωσε την τρίαινά του και η συνέχεια ήταν μονόλογος για αυτούς. Το ημίχρονο έκλεισε με 49-39 υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι πάτησαν κι’ άλλο γκάζι κερδίζοντας τρίτο και τέταρτο δεκάλεπτο με 19-10 και 19-09, φτάνοντας άνετα στο τελικό 87-58. Τσιλομελέτης και Σακελάρης πέτυχαν από 24π για τον Ποσειδώνα.

Τέλος, στις 19:00 στο Λέχαιο, η Ολυμπιάδα βρέθηκε στο τοπικό ντέρμπι με την ομάδα του Διαγόρα Βέλου. Βρέθηκε τόσο κοντά στη νίκη όσο ποτέ άλλοτε, αφού λίγο πριν τη λήξη ήταν μπροστά στο σκορ με 56-53. Οι φιλοξενούμενοι έχοντας κερδίσει δύο βολές, με λιγότερο από 2 sec αστόχησαν και στις δύο, αλλά η μπάλα βγήκε από την πλάγια γραμμή. Στην επαναφορά η μπάλα πήγε στον Γούλα του Βέλου, ο οποίος πετυχαίνοντας τρίποντο ταυτόχρονα με την κόρνα της λήξης κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, έχοντας το μομέντουμ του αγώνα δέχθηκαν μόλις 2 πόντους από την Ολυμπιάδα που έχασε τη γη κάτω από τα πόδια της και πέτυχαν 13. Το τελικό 58-69 άφησε το Λέχαιο χωρίς νίκη σε οκτώ παιχνίδια.