ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Τρίτη, 27 Νοεμβρίου 2018

Συναρπαστικούς αγώνες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο είχαμε στην Α1 μπάσκετ ανδρών...Γράφει ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ

Συναρπαστικούς αγώνες μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο είχαμε το Σάββατο που μας πέρασε για την Α1 μπάσκετ ανδρών.

Ξεκινώντας από το Λέχαιο, όπου η Ολυμπιάδα υποδέχθηκε τον Ποσειδώνα Λουτρακίου στο μοναδικό «εύκολο» απόγευμα που κρίθηκε από την αρχή, συνεχίστηκαν οι πορείες των ομάδων… Οι γηπεδούχοι συνέχισαν (όπως αναμενόταν) χωρίς νίκη και οι φιλοξενούμενη πέτυχαν ακόμη μία. Ο Ποσειδώνας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι, δίχως να αφήσει περιθώρια στην Ολυμπιάδα κερδίζοντας όλα τα δεκάλεπτα φτάνοντας στο ημίχρονο το 23-40. Στην επανάληψη η ίδια εικόνα και το τελικό 52-78 ήρθε άνετα και φυσιολογικά.

Πάμε στο Κιάτο, όπου ο Άρατος αντιμετώπισε τον Ατρέα Μυκηνών. Οι φιλοξενούμενοι κατέβηκαν στο παιχνίδι με έξι (6) μόλις παίκτες! Οι 4 από αυτούς μάλιστα πέτυχαν διψήφιο αριθμό πόντων και έκαναν το μπαμ κερδίζοντας στον εκτός έδρας αγώνα τους με 55-63, φτάνοντας το 3-4 αφήνοντας πίσω τους το Κιάτο με 2-5 !

Στο Βέλο τώρα, ένα ακόμη δυνατό και συναρπαστικό παιχνίδι. Ο Διαγόρας αγωνίστηκε με τον Πήγασο Άστρους σε ένα ματς πόντο πόντο μέχρι το τέλος. Αν και ο Πήγασος είχε ανοίξει τα φτερά του και βρέθηκε μπροστά στο σκορ αρκετές φορές, πάλι δεν κατάφερε να κάνει δεύτερη νίκη, παρά το ότι είχε την τελευταία επίθεση αλλά το σουτ του Χασάπη δε βρήκε το στόχο και έτσι έμεινε το 60-58.

Παραμένοντας στην Κορινθία, είχαμε το παιχνίδι του Α.Ο. Ξυλοκάστρου με τον Τήρωνα Αγίων Θεοδώρων. Εύκολα ή δύσκολα οι φιλοξενούμενοι είχαμε πει θα περάσουν από αυτό το ματς, συνεχίζοντας το κυνήγι της Ερμιόνης. Τελικά διάλεξαν το δύσκολο δρόμο αφού επικράτησαν μόλις με 4 πόντους, αφού η κόρνα της λήξης άφησε ανάμεικτα συναισθήματα και για τις δύο ομάδες με το τελικό 69-73.

Τέλος, θα πάμε στην Ερμιονίδα όπου έγιναν δύο παιχνίδια φωτιά.
Στο πρώτο παιχνίδι ο Α.Ο. Κρανιδίου που βρισκόταν στο 2-4, υποδέχθηκε την ένωση Λυγουριού/Αργολικού που βρισκόταν στο 3-3. Το Κρανίδι μπήκε πιο έτοιμο στον αγώνα και προηγήθηκε 36-28 στο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο δεύτερο ημίχρονο και έφεραν το παιχνίδι στη μια ανάσα. Με τον πίνακα να δείχνει 55-53 βρέθηκαν στη γραμμή της φιλανθρωπίας αλλά πέτυχαν έναν πόντο και έτσι η ζυγαριά έγειρε προς του γηπεδούχους.

Αφήσαμε τελευταίο τον αγώνα της Ερμιόνης με τον Αργοναύτη Νέας Κίου, όπου είχαμε πει πως πρόκειται για μια «Αργοναυτική Εκστρατεία» από την περασμένη εβδομάδα. Φυσικά το «χρυσόμαλλο δέρας» το ροζ φύλο αγώνα ήταν ο σκοπός. Οι «Αργοναύτες» ξεκίνησαν πολύ δυνατά το παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση φτάνοντας στο 15-22 από το πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια η επίθεση της Ερμιόνης φαίνεται να πήρε φωτιά αφού πέτυχαν 27, δεχόμενοι όμως άλλους 23 και έτσι το ημίχρονο βρήκε τον Αργοναύτη μπροστά με 42-45. Η επιτυχίες στην επίθεση των δύο ομάδων δε συνεχίστηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, αφού αμφότεροι αποφάσισαν να παίξουν καλύτερη άμυνα και έτσι το δεκάλεπτο έληξε με 10-7 υπέρ της Ερμιόνης. Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε στην απόλυτη ισορροπία με 52-52. Φανταστικό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με όμορφα δύσκολα καλάθια 2 και 3 πόντων. Παράπονα πολλά των φιλοξενουμένων για το χρόνο (υπήρχε πρόβλημα στο ρολόι της γραμματείας;) τεχνικές ποινές, αποβολές με 5ο φάουλ… και τι δεν είχε το τέταρτο δεκάλεπτο. Παιχνίδι για γερά νεύρα ακατάλληλο για καρδιακούς. Η Ερμιόνη βρέθηκε μπροστά με +2, 74 – 72, με τη μπάλα στα χέρια του Αργοναύτη, χωρίς να υπάρχει ταιμ άουτ. Η μπάλα μπήκε στο γήπεδο, η Ερμιόνη επέτρεψε να γίνει ένα καλό τρίποντο από το Θωμόπουλο, αλλά η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Saved by the bell η ομάδα των φιλοξενούμενων πήρε μια πολύ δύσκολη νίκη και έδωσε ένα άδοξο τέλος στην πολύ καλά οργανωμένη «Αργοναυτική Εκστρατεία».