ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Δευτέρα, 12 Νοεμβρίου 2018

Γκαρσονιέρα για… έναν στην Α1 μπασκετ ανδρών ΕΣΚΑΚ ...Γράφει ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ

Το Σάββατο 10 Νοεμβρίου, έγινε η 5η αγωνιστική στην Α1 ανδρών με πολύ ενδιαφέροντες αγώνες και αποτελέσματα. Πιο συγκεκριμένα είχαμε τις αναμετρήσεις:

Άρατος Κιάτου – Πήγασος Άστρους: Οι δύο ομάδες ισοβαθμούσαν στο βαθμολογικό πίνακα έχοντας πετύχει από μία νίκη στα 4 πρώτα παιχνίδια. Ο Άρατος, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με -2 (16-18) αλλά στη συνέχεια εμφανίστηκε τελείως αλλαγμένος και στο ημίχρονο βρέθηκε στο +14 με 44-30. Η διαφορά παρέμεινε και στο τρίτο δεκάλεπτο, μέχρι που ο Πήγασος άνοιξε τα φτερά του και έφερε το παιχνίδι στα δύο καλάθια διαφορά. Για μία ακόμη φορά όμως, δεν κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή και η κόρνα της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους να ζευγαρώνουν τις νίκες τους, με το τελικό 68-57. Παύλου (16π με 2 τρ.) και Διαμαντόγιαννης (17π. με 2 τρ.) οι πρώτοι σκόρερ για Άρατο και Πήγασο αντίστοιχα.

Α.Ο. Κρανιδίου - Ατρέας Μυκηνών: Μετά την ήττα του ΑΟΚ στον Τήρωνα (προγραμματισμένη) ήρθε ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια σκληρή ομάδα που δείχνει βελτίωση. Ο Ατρέας από την άλλη αφού πέτυχε την πρώτη του νίκη (με Λέχαιο) ταξίδεψε στην Ερμιόνη, έχοντας ελλείψεις, αλλά με όρεξη για κάτι καλό. Οι μικροί και ο «μεγάλος» (Κοντογιάννης) έδειχνε να τα καταφέρνουν πολύ καλά αφού το πρώτο ημίχρονο τους βρήκε μπροστά στο σκορ με 39-28, περιορίζοντας σημαντικά τα επιθετικά όπλα των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη όμως με τη συμμέτοχή και του Μπιτζή, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 69-69 και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί το επιμέρους σκορ 3-8 τους έδωσε το δεύτερο συνεχόμενο ροζ φύλλο αγώνα. Κοντογιάννης (23π με 1τρ.) και Μπούκουρας (28π με 5 τρ.) οι πρώτοι σκόρερ για Κρανίδι και Ατρέα.

Ποσειδώνας Λουτρακίου – Κορωνίς Λυγουριού/Αργολικός: Το Λουτράκι μετά τη μεγάλη του επιτυχία μέσα στη Νέα Κίο επί του Αργοναύτη, υποδέχθηκε το Λυγουριό που και αυτό ερχόταν από σημαντικότατη νίκη με το Βέλο. Στο συγκεκριμένο παιχνίδι όμως οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι και το απόγευμα του Ποσειδώνα ήταν εύκολο και ήρεμο, αφού από το πρώτο δεκάλεπτο πήρε διαφορά +15 (28-13). Η συνέχεια ήταν ανάλογη κερδίζοντας κάθε φορά στα δεκάλεπτα και έφτασε στο τελικό +47, υπερβαίνοντας μάλιστα και το double score 89-42.

Διαγόρας Βέλου – Α.Ο. Ξυλοκάστρου: Μόλις μία νίκη είχαν οι γηπεδούχοι, επί του Κιάτου την 3η αγωνιστική όταν υποδέχθηκαν το Ξυλόκαστρο που βρισκόταν στο 2-2. Δύσκολο το παιχνίδι αυτό και για τις δύο ομάδες, όπως είχαμε προβλέψει χωρίς φαβορί και αουτσάιντερ. Το Βέλο στις λεπτομέρειες κατάφερε να πάρει το παιχνίδι με 63-62 και να φτάσει στη βαθμολογία του φιλοξενούμενους.

Ολυμπιάδα Λεχαίου - Αργοναύτης Νέας Κίου: Χωρίς να έχουν πετύχει ακόμη νίκη οι γηπεδούχοι σε ένα δύσκολο απόγευμα αντιμετώπισαν τον Αργοναύτη. Η Ολυμπιάδα έμοιαζε να θέλει περισσότερο το παιχνίδι, ενώ οι φιλοξενούμενοι πίστευαν ότι θα έχουν ένα εύκολο «διπλό». Τα πράγματα όμως ήταν διαφορετικά για το πρώτο ημίχρονο αφού το Λέχαιο βρέθηκε μπροστά με +5 (40-35). Στην επανάληψη, κάτι φάνηκε να αλλάζει αφού το τρίτο δεκάλεπτο οι Αργοναύτες μείωσαν τη διαφορά στον πόντο 48-47. Η νίκη για τη Νέα Κίο ήρθε στην τελευταία περίοδο αφού επικράτησε με το επιμέρους 9-15 φτάνοντας το τελικό 67-72. Δόσης (18π με 1 τρ.) και Κατσαλούλης (20π) οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες.

Α.Ο. Ερμιόνης – Τήρων Αγίων Θεοδώρων: Οι δύο «συγκάτοικοι» του ρετιρέ, βρέθηκαν αντιμέτωποι στο κλειστό γυμναστήριο της Ερμιόνης. Οι γηπεδούχοι έχοντας το 4 στα 4 μέχρι τώρα δεν είχαν πείσει ιδιαίτερα. Οι φιλοξενούμενοι με περιφέρεια «φωτιά» έρχονταν για τη μονομαχία των γιγάντων. Τελικά όμως το παιχνίδι ήταν παράσταση για έναν ρόλο, αφού ο Α.Ο.Ε. μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι κερδίζοντας την πρώτη περίοδο με 23-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Τήρωνας αντέδρασε και κατάφερε να κλείσει την αναμέτρηση στα ίσια με 35-35. Στο δεύτερο τώρα ημίχρονο η Ερμιόνη εμφανίστηκε πολύ δυνατή και τόσο στην περιφέρεια (Αγγελής – τραυματίσθηκε, Θωμάς, Προσύλης, Γκολέμης) όσο και μέσα στη ρακέτα με τους αδερφούς Ευστρατίου κατά κύριο λόγο. Η λήξη του αγώνα έφερε μόνη πρώτη και αήττητη την Ερμιόνη κερδίζοντας πιο εύκολα το παιχνίδι αυτό με 81-64. Από τους φιλοξενούμενος κατάφερε να διακριθεί ο Κρασαδάκης (31π. με 2τρ.) ενώ οι υπόλοιποι συμπαίκτες του πέτυχαν μονοψήφιο αριθμό πόντων.