Δευτέρα, 29 Οκτωβρίου 2018

Ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ είναι εδώ για να σας πει τι έγινε στην 4η αγωνιστική της Α2

Ο Μ
Ολοκληρώθηκε και η 4η αγωνιστική για την Α2 μπάσκετ ανδρών Αργολιδοκορινθίας, με πολύ ενδιαφέροντα αποτελέσματα.

Συγκεκριμένα το Σάββατο 27 Οκτωβρίου έγιναν όλες οι αναμετρήσεις, που εύκολα ή δύσκολα επικράτησαν οι γηπεδούχοι, εκτός από το παιχνίδι στη Νέα Κίο του Ερμή Κιβερίου με το Βραχάτι. Στο μοναδικό διπλό της αγωνιστικής, το Κιβέρι δεν κατάφερε να εμφανιστεί δυνατό και ανταγωνιστικό και έτσι ήρθε εύκολα το τελικό 35-66.

Η Ασίνη, υποδέχθηκε στο Ναύπλιο την ομάδα του Λεωνιδίου, σε έναν αγώνα με προδιαγεγραμμένο τέλος, αφού η διαφορά δυναμικότητας των δύο ομάδων είναι μεγάλη. Σε ένα παιχνίδι ελεύθερο και από τις δύο ομάδες, με τους «βασικούς» της Ασίνης να αγωνίζονται για λίγο χρόνο το τελικό 79-46 ήρθε εύκολα.

Μεταφερόμαστε στο Άργος, όπου το απόγευμα της 27ης Οκτωβρίου θα μείνει στη μνήμη της Ακαδημίας, αφού είναι η ημερομηνία κατά την οποία η ομάδα πήρε την πρώτη της νίκη από ίδρυσής της. Μετά την ήττα που υπέστη ο Σπάρτακος το περασμένο Σάββατο από το Χιλιομόδι, έχοντας και πολλά παράπονα από τη διαιτησία, δεν εμφανίστηκε ορεξάτος να επιστρέψει στα ροζ φύλλα, έδωσε την ευκαιρία στην Ακαδημία, που έμοιαζε να το θέλει περισσότερο και έτσι φτάσαμε στο φτωχό αλλά πολύτιμο 51-47.

Στα Μέθανα τώρα, έγινε άλλο ένα παιχνίδι με μικρό σκορ 56-50, κάτι που φανερώνει την επιθετική δυστοκία και τον εκνευρισμό και για τις δύο ομάδες. Ο Τροιζηνιακός, έχοντας τρεις ήττες στα τρία πρώτα παιχνίδια του όμως, αγωνιζόμενος στην έδρα του μπόρεσε και πήρε το παιχνίδι με το Χιλιομόδι που έδειχνε να ανεβάζει στροφές, μετά τις δύο συνεχόμενες νίκες που είχε (εντός με Λεωνίδιο και εκτός με Σπάρτακο).

Στο παιχνίδι της αγωνιστικής, όπως είχε χαρακτηριστεί από την περασμένη εβδομάδα, η Δόξα Αγίου Αδριανού κατάφερε να επικρατήσει στην παράταση, επί του «αυτόχειρα» Ολυμπιακού. Η ομάδα, του Άργους, παρά το γεγονός του ότι κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, στο τέλος του αγώνα με την ψυχολογία να του να βρίσκεται στα ύψη, υπέπεσε σε δυο λάθος επιλογές και έδωσε την ευκαιρία στη Δόξα να πετύχει 4 πόντους στα τελευταία 20’’ στέλνοντας το ματς στην παράταση με 70-70. Στα έξτρα 5 λεπτά, οι γηπεδούχοι καθάρισαν το ματς πετυχαίνοντας 15 πόντους δεχόμενοι μόλις 8 (τελικό σκορ 85-78).

Η ένωση των Μεθάνων με τον Άτλα, έκανε το ρεπό της, κερδίζοντας τους 2 βαθμούς της νίκης, χωρίς αγώνα.