ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Τρίτη, 30 Οκτωβρίου 2018

Ο ΜΠΑ-ΣΧΕΤΙΚΟΣ σας μεταφέρει όσαν έγιναν την 3η αγωνιστική για την Α1 μπάσκετ ανδρών

Ολοκληρώθηκε και η 3η αγωνιστική στην Α1 μπάσκετ ανδρών, με τρεις ομάδες να συνεχίζουν αήττητες και δύο να μην έχουν γευτεί ακόμη τη χαρά της νίκης.

Ξεκινώντας από την Ερμιονίδα, είχαμε το παιχνίδι του Α.Ο. Ερμιόνης με τον Α.Ο. Ξυλοκάστρου. Δύσκολο έργο για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι μάλιστα προέρχονταν και από εντός έδρας ήττα (από τον Α.Ο. Κρανιδίου) μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και κατάφεραν να προηγούνται με 12-16 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Αξίζει να σημειωθεί ότι απουσίαζε πλειάδα παικτών και ο Πανούσης. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες του Διαμαντόπουλου, εκμεταλλευόμενοι τραυματισμό (με ράμματα) του Πάγκαλου, παίζοντας πιο επιθετικό μπάσκετ πήραν κεφάλι με 43-32 στο ημίχρονο και έφτασαν στο τελικό 70-55, έχοντας στο «οπλοστάσιό» τους τόσο το περιφερειακό σουτ αλλά και δύο «κολώνες» τους Κορίζη και Ευστρατίου Παναγιώτη.

Στο δεύτερο παιχνίδι που έγινε στο ίδιο γήπεδο, το Κρανίδι υποδέχθηκε σε ένα περίεργο παιχνίδι το Άστρος. Ο Λαλογιάννης, μέχρι πέρσι στον πάγκο του Πήγασου, είδε την ομάδα του να ξεκινά νευρικά στο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετά λάθη. Μέχρι το ημίχρονο φάνηκαν σημάδια βελτίωσης και έτσι οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 33-26. Στο τρίτο μάλιστα δεκάλεπτο, το Κρανίδι ξέφυγε με το +17 που όμως δεν μπόρεσε να το κρατήσει μέχρι τη λήξη. Ο Πήγασος με κύριους εκφραστές τους Χασάπη και Μπουτσικάκη, επέστρεψε στο παιχνίδι, έφερε τη διαφορά στο καλάθι, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ολική επαναφορά. Το Κρανίδι πήρε τη δεύτερη συνεχόμενη και πολύ σημαντική νίκη του με 62-58.

Μένουμε εντός Αργολίδας και μεταφερόμαστε στο κλειστό του Λυγουριού, όπου η Κορωνίδα (ύστερα από τη συνένωσή της με τον Αργολικό) έπαιξε με τον Αργοναύτη Νέας Κίου. Οι γηπεδούχοι μετά το μεγάλο και αγχωτικό διπλό που είχαν πετύχει μέσα στο Άργος επί του Ατρέα, ήθελαν να συνεχίσουν και να κερδίσουν και τον Αργοναύτη. Ο μόνος όμως που κατάφερε να μείνει «ξεκλείδωτος» από την πολύ καλή άμυνα της Κίου, ήταν ο Γιώργος Φούσκαρης (πέτυχε 19 πόντους με 3 τρίποντα) και έμειναν χαμηλά στο σκορ πετυχαίνοντας 54 πόντους. Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη, είχαν σε πολύ καλή μέρα την περιφέρειά τους με τους Μιχαλόπουλο Ν. 15 π. (2), Κατσένη 15 π. (2) και Θωμόπουλο 9 π. (1) και πήραν από την αρχή το προβάδισμά στο σκορ. Ημίχρονο 25-39 και τελικό 54-62.

Μεταφερόμενοι στην Κορινθία, θα πάμε στο Λουτράκι, όπου ο Ποσειδώνας υποδέχθηκε τον Ατρέα Μυκηνών. Το Λουτράκι έχοντας 1 νίκη 1 ήττα στις 2 πρώτες αγωνιστικές, ήθελε τη νίκη απέναντι σε μία ομάδα χωρίς νίκη. Όμως οι του Ατρέα μπήκαν καλύτερα και πιο αποφασισμένοι στο παιχνίδι, με κύριο επιθετικό όπλο τον Μπούκουρα και κατάφεραν να προηγηθούν με 13-21 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι πήραν το δεύτερο δεκάλεπτο με το επιμέρους 15-10 και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 28-31. Οι παίκτες του Χάρη Νενεκούμη άντεξαν και στο τρίτο δεκάλεπτο (το έχασαν με 15-14) είχαν όμως ακόμη την πρωτοπορία στο σκορ με 43-45. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Ποσειδώνας «πήρε την Τρίαινά του ανα χείρας» πέτυχε 29 πόντους και δέχθηκε μόλις 12, καταφέρνοντας έτσι να επιβληθεί δύσκολα με το τελικό 72-57.

Στο Βέλο το επόμενο παιχνίδι, όπου τοπική ομάδα αντιμετώπισε τον Άρατο. Το Βέλο πριν το ματς είχε δύο ήττες σε δύο παιχνίδια (μέσα στην Ερμιόνη και εντός από τον Αργοναύτη) μην έχοντας άλλα περιθώρια για κακό αποτέλεσμα. Το Κιάτο, ήρθε στο Βέλο με μία νίκη (εκτός με Κρανίδι) και μία ήττα (εντός με Ερμιόνη). Έστω και δύσκολα το Βέλο τα κατάφερε και έφτασε στην πρώτη του για φέτος νίκη με 64-56.

Τέλος στο Λέχαιο, η Ολυμιάδα υποδέχθηκε τον Τήρωνα σε ένα παιχνίδι μεταξύ δύο ομάδων που εμφανίζουν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας. Το Λέχαιο χωρίς νίκη, έμεινε στους 42 πόντους, ο Τήρωνας χωρίς ήττα, πέτυχε 70 και συνεχίστηκαν τα σερί και για τις δύο ομάδες.