ΔΡΟΜΟΣ ΙΚΤΕΟ

Δευτέρα, 15 Οκτωβρίου 2018

Τι έγινε στη πρεμιέρα της Α1 μπάσκετ της ΕΣΚΑΚ

Πρεμιέρα στην Α1 μπάσκετ ΕΣΚΑΚ Ξεκίνησε το τοπικό πρωτάθλημα στην Α1 μπάσκετ Αργολιδοκορινθίας .
Το Σάββατο 13-10-2018 είχαμε τα έξι παιχνίδια: Ερμιόνη – Βέλο 88-66, σε ένα παιχνίδι όπου το Βέλο εμφανίστηκε αρκετά δυνατό αλλά η Ερμιόνη, έδειξε από νωρίς ότι θα διεκδικήσει το πρωτάθλημα, κερδίζοντας άνετα.

Στο ίδιο γήπεδο, νωρίτερα συναντήθηκε το νεανικό Κρανίδι με το Κιάτο. Ο αγώνας ήταν αμφίρροπος αλλά το Κρανίδι δεν άντεξε και έτσι ήρθε το τελικό 57-64, σκορ που δε δείχνει ακριβώς την εικόνα του παιχνιδιού, μιας και διαμορφώθηκε στο τέλος λόγω φάουλ και ελευθέρων βολών.

Το Ξυλόκαστρο, κατάφερε εύκολα να επικρατήσει μέσα στο Λέχαιο με το φτωχό 43-55 Παιχνίδι με δύο διαφορετικές όψεις έγινε στο Λουτράκι, αφού στο πρώτο ημίχρονο ο Πήγασος Άστρους βρέθηκε μπροστά με 4 πόντους (27-31). Ο Ποσειδώνας Λουτρακίου όμως με κύριο όπλο τα τρίποντα και την άμυνα ζώνης κατάφερε να πετύχει την ανατροπή και να φτάσει στο τελικό 89-43 (επιμέρους σκορ 62-12)

Το Λυγουριό άντεξε για ένα μόνο δεκάλεπτο και ο ανώτερος Τήρωνας Αγ. Θεοδώρων έφτασε εύκολα στο διπλό κερδίζοντας με 58-74

Τέλος, στη Ν. Κίο, ο Αργοναύτης έφτασε πολύ πιο εύκολα από ότι αναμενόταν στη νίκη επί του Ατρέα Μυκηνών με 76-48, σε ένα παιχνίδι που τελείωσε ουσιαστικά από το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά έβγαλε νεύρα και ένταση αφού αποβλήθηκε ο προπονητής του Αργοναύτη αλλά και παίκτης του Ατρέα.